این استان یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق ایران از لحاظ تراکم جمعیتی است. استان مازندران در شمال ایران و در کرانه‌های جنوبی دریای مازندران می‌باشد و هم‌مرز با استان‌های گلستان، سمنان، تهران،البرز و گیلان  می‌باشد. پرجمعیت‌ترین شهرستان استان مازندران شهرستان بابل می‌باشد. قله دماوند مرتفع‌ترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد.

آب و هوا

موقعیت و وضعیت طبیعی استان مازندران نشانگر دو ناحیه‌ عمده جلگه‌های ساحلی و کوهستانی البرز است. امتداد و جهت رشته‌کوه‌های البرز به صورت دیواری مرتفع و طولانی، نوار ساحلی و جلگه‌های کناره‌ای دریای مازندران را محصور کرده است. در سراسر استان مازندران، شیب و ارتفاع زمین از ارتفاعات به سوی جلگه و به سمت دریای خزر کاهش می‌یابد. استان مازندران را بر اساس خصوصیات دما و بارش و توپوگرافی منطقه می توان به دو نوع آب و هوای معتدل خزری و آب و هوای کوهستانی تقسیم کرد .

ظرفیت های صنعتی

کارخانجات نساجی مازندران از بزرگترین شرکت‌های نساجی خاورمیانه در مازندران و در شهر قائم‌شهر تأسیس شد و صنایع چوب و کاغذ مازندران، از بزرگترین شرکت‌های کاغذ خاورمیانه نیز در مازندران و در شهر ساری احداث گردید.

صنایع دستی استان مازندران

بر اساس کاوش های باستان شناسی در غار کمربند و هوتو در بهشهر و اشیاء به دست آمده از آن که متعلق به ۶ هزار سال پیش از میلاد مسیح است ، حکایت از آگاهی مردم آن عصر به فن ریسندگی و تبدیل پشم به نخ دارد. همچنین وجود مصنوعات سنگی، سنگ تراشیده‌های مسی، سفالی و مفرغی زرین، نشانه تولید لوازم خانگی به دست مردم این استان در گذشته است.قالی کلاردشت، فرشی است که حتی در مازندران و میان تجار و بافندگان ایران، بسیار ناشناخته است. معروفترین قالی کلاردشت در روستای مکارود استان بافته میشود، جزو قالی‌های درشت بافت که به قالی خرسک نیز معروف است و نقوش آن نیز ذهنی و بدون نقشه هستند. حصیربافی نیز از هنرهایی است که جنبه خود مصرفی دارد و در حال حاضر جنبه هنری کمتری دارد. تهیه نمد نیز براساس دو خاصیت پشم یعنی جعد یابی و پوسته ‌ای شدن است. زمانی که پشم در حرارت مرطوب مجعد شده و الیاف آن درهم می‌روند پوسته‌ها نمی‌گذارند الیاف دوباره از هم باز شوند این بهم پیچیدگی، بافت نا منظمی درست می‌کند. ماده اصلی نمد پشم گوسفند و به رنگ‌های طبیعی مانند سفید وسیاه وقهوه ای و برای نقش اندازی آن از پشم‌های رنگ شده شیمیایی بهره می‌جویند.

ظرفیت کشاورزی استان مازندران

با توجه به موقعیت خاص اقلیمی از دیرباز به عنوان یکی از پایه های اصلی کشاورزی به خصوص تولید برنج در کشور مطرح بوده است. در مازندران بیش از ۴۵ نوع محصول زراعی قابل کشت است که مهمترین آنها برنج، گندم، جو، سویا، کلزا، ذرت، نباتات علوفه‌ای، انواع سبزی و صیفی جات است. معروف است که در مازندران، همه چیز سبز می‌شود و هر چیز مرده‌ای، با قرار گرفتن در زمین این استان، حیات می‌یابد و جوانه‌های زندگی خود را می‌رویاند.
جاذبه های گردشگری
مازندران و طبیعت زیبایش جاذبه ای است که مردم را به سمت این استان روانه می کند و در هر کجای این استان بکر که پا بگذاری، غرق تماشای زیبایی‌های بی‌مانند می‌شوی که در این سرزمین سبز رخ نشان می‌دهند. این جاذبه ها را می توان به جاذبه های فرهنگی و تاریخی ،جاذبه های طببعی ،جاذبه های رفاهی و موزه ها تقسیم نمود که هر کدام چندین مورد اماکن توریستی دارد . مانند باغ عباس‌آباد،غار اسپهبد خورشید،مجموعه تاریخی فرح‌آباد، باغ چهلستون بهشهر،قلعه سفید،پل معلق بابلسر، قلعه کنگلو،چشمه عمارت ،غار اسپهبد خورشید ،خانه نیما یوشیج ،پل معلق آمل ،آتشکده ،روستای فیلبند بابل ،شیر سنگی،کاخ مرمر رامسر،کاخ چای‌خور،کاروانسرای تنگ سفید آب ،کاروانسرای کمبوج (گامبوش)و …نمونه هایی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی این استان می باشد.

رفتن به استان مازندران

با هواپیما

با هواپیما شما می توانید به سه شهر ساری و رامسر و نوشهر بروید

با قطار

قطار این استان را می توان از راه آهن های اولیه ایران نامید راه آهنی که از مسیرهای زیبا می گذرد ساخت تونل های فراوان و همینطور پل های زیبا که هنوز هم از آن استفاده می شود بیش از نیم قرن تعجب و حیرت سازندگان آن زمان را ستایش می کندهر روز قطار برای مسیر تهران-ساری – گرگان وجود دارد

و قطار از شهرهای قائمشهر، ساری ، نکا ، بهشهر ، گلوگاه در استان مازندران می گذرد و راه آهنی نیز برای بندر تجاری امیر آباد وجود دارد

با اتوبوس

خطوط اتوبوسرانی از شهرهای مختلفی به این استان می آید این استان یکی از توریستی ترین استان های ایران است

با کشتی

کشتی های تجاری از کشورهای دیگر به این استان حرکت می کنند

با استفاده از قایق های شخصی می توانید از استان گلستان و گیلان به این استان بیایید

با اتومبیل

شما می توانید از طریق جاده خوب گرگان و بندرگز از شرق وارد استان شوید

از جنوب می توانید از راههای استان سمنان و از تهران جاده فیروزکوه- پل سفید و جاده هراز می توانید استفاده کنید و راه دیگر و توریستی از جنوب جاده تهران-کرج-چالوس است که زمان زیادی را باید سپری کنید این جاده پیچ های زیاد و زیبایی دارد که یکی از جاده های توریستی ایران به شمار می رود و این جاده به چالوس معروف است مسیر دیگر جنوبی تونلی است که از استان تهران به چالوس اخیرا افتتاح گردیده است .

از غرب مسیر ساحلی چابکسر از گیلان به رامسر

با تاکسی

تاکسی های زیادی از استانهای مختلف به این استان مازندران می آیند.

امکانات تفریحی استان مازندران

ماهیگیری

اسب سواری

دوچرخه سواری

قایق سواری از نوع پدالی

قایق سواری از نوع موتوری (تندرو)

سد لار: یکی از سدهای تأمین‌کننده آب آشامیدنی حوالی تهران و تأمین‌کننده آبیاری های کشاورزی منطقه می‌باشد. مطالعات احداث این سد از سال ۱۳۳۰ آغاز شد و در نهایت در سال ۱۳۶۱ گشایش یافت.

سطح حوزه آبریز این سد بالغ بر مساحت ۶۷۵ کیلومتر مربع می‌باشد و متوسط جریان آب سالانه ۴۸۱ میلیون متر مکعب دارد. از انتقال آب این سد و پیوستن آب آن به سد لتیان, جهت استفاده در نیروگاه های منطقه برای تولید متوسط سالانه ۱۵۰ هزار مگاوات ساعت انرژی برق-آبی استفاده می‌شود.

علم‌کوه: نام کوهی با ارتفاع قله ۴۸۵۰ متر است که در منطقه تخت سلیمان کشور ایران واقع شده‌است. قله علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع ایران به شمار می‌رود. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ایست که در دامنه شمالی آن واقع است و دارای فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگنوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست

میدان ساعت:(به مازندرانی: پاساعت‌میدانی) نام میدانی در مرکز شهر ساری مرکز استان مازندران ایران است. این میدان دارای برجی با ساعت عقربه‌ای بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس‌مانندی است که در هنگام تغییر ساعات به تعداد رقم ساعت آن لحظه به صدا در میآید و در سکوت شبهای ساری صدای ساعت ۱۲ شب را بدلیل تعداد بالای دفعات آن و نیز سکوت شب تا دورترین خیابانهای ساری می‌توان شنید.آن را درسال ۱۲۹۹هجری شمسی به دست رضا شاه  ساختند.به آن بعد از گذشته ۸۸سال هنوز می‌رسند و آن آیین قدیمی ساری است.ساروی ها و مازندرانی ها آن را دوست دارند و به میدانی که به استواری دارند افتخار می‌کنند. در شب نور اندازی آن را زیبا می‌کند

منطقه گزو: این منطقه بسیار بکر است و شما از جاده اصلی حدود ۳۰ کیلومتر به سمت این منطقه حرکت میکنید در این منطقه سدی احداث گردیده است که گفته می شود بزرگترین سد خاکی خاورمیانه است.

زبان مردم در استان مازندران

اکثر مردم محلی این استان مازنی صحبت می کنند و فارسی نیز می دانند

شهرهای استان مازندران

آلاشت – آمل – امیرکلا – بابل – بابلسر – بلده – بهشهر – بهنمیر – پل سفید – تنکابن – جویبار – چالوس – چمستان – خرم آباد – خوش رودپی – رامسر – رستمکلا – رویان – رینه – زرگرمحله – زیرآب – ساری – سرخ رود – سلمان شهر – سورک – شیرگاه – عباس آباد – فریدون کنار – قائم شهر – کتالم و سادات شهر – کلارآباد – کلاردشت – کله بست – کوهی خیل – کیاسر – کیاکلا – گزنک – گلوگاه (بهشهر) – گلوگاه – محمودآباد – مرزیکلا – نشتارود – نکا – نور – نوشهر

مشهورترین اماکن گردشگری استان مازندران

آب پری

آب معدنی قرمز

امامزاده کتی

پارک جنگلی چالدره

پارک ملی دشت ناز

خانه نیما یوشیج

خشت‌پل

دریاچه ولشت

سادات‌محله

غار کمربند

قلعه شاهاندشت

قلعه گردن

کاخ رامسر

مجموعه باغ صفوی

مسجد جامع آمل

موزه بابل

موزه تاریخ طبیعی خشکه‌داران

موزه کندلوس

راهبند

هتل قدیم رامسر